Дострокові вибори у Верховну Раду чутки чи реальність?

В рекламному середовищі почалося обговорення можливої політичної кампанії і масового приходу політичної реклами на наші борди вже цієї осені.

Коментар провідного юриста компанії "Перехід Аутдор" Наталії Тимошенко щодо вірогідності дострокових виборів Президента України і народних депутатів до Верховної Ради України восени 2021 року.

Відповідно до статті 108 Конституції України дострокові вибори Президента України можливі у наступних випадках:
- смерті президента,
- імпічменту,
- відставки,
- не можливості виконання президентом своїх обов’язків за станом здоров’я
Допускається, що ймовірнішим є варіант відставки Президента. Оскільки при цьому варіанті на фоні поступового падіння рейтингу у Президента при новому обранні буде додаткові строк для очолення країною.
Відповідно до статті 90 Конституції України Президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України у наступних випадках:

Перший - якщо протягом одного місяця у Верховній Раді не сформують коаліцію.

Зараз у Верховній Раді існує фракція «Слуга народу» з правами коаліції. Конституція України передбачає, що фракція з власною більшістю голосів має таке право. Проте, зміна чисельності фракції "Слуги народу" до менше 226 голосів може стати моментом розпаду "монобільшості". Й тоді президент матиме право розпустити парламент з посиланням на відсутність коаліції.

Другий - протягом 60 днів після відставки Кабміну Рада не сформує новий.
Для такої підстави сам прем'єр-міністр має піти у відставку, або ж його має звільнити Верховна Рада.
Після цього вмикається лічильник 60 днів, й на 61 день президент отримає право розпустити парламент.

Третій - протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання парламенту не можуть розпочатися.
Для цієї підстави робота парламенту протягом місяця має бути заблокованою.
А спікер чи його заступник протягом тридцяти днів поспіль не відкривати засідання.

Найшвидшим і найдієвішим шляхом розпуску парламенту є відсутність коаліції протягом 30 днів. Саме цю підставу використав діючий Президент, коли у травні 2019 року розпускав Верховну Раду. Конституційний Суд України визнав такий указ президента конституційним, хоча опозиція тоді з цим не погоджувалась.
Також цю підставу застосував Петро Порошенко у 2014 році. Після перемоги Порошенка на президентських виборах фракції УДАР та "Свобода" вийшли з коаліції і запустили відлік 30 днів, після завершення якого президент видав указ та запустив перевибори. Зараз сценарієм для розпуску у межах конституційних процедур може бути вихід частини депутатів з фракції "Слуга народу", щоб її кількість стала меншою за 226 голосів.

При цьому жодна інша фракція не має приєднатись до "Слуги народу", оскільки в такому разі з'явиться нова коаліція і розпуск Ради стане неможливим.

Чиновники з апарату Президента інформацію про можливі дострокові вибори спростовують.

"На мій погляд наразі немає підстав та політичного підґрунтя  для призначення проведення дострокових виборів Президента чи народних депутатів до парламенту, оскільки Україні потрібна стабільність політичних інститутів в , а нові вибори можуть привести до масштабної політичної кризи", - зазначила юрист "Перехід Аутдор" Наталія Тимошенко.

Опубликовано: